Ministries Page 2

Indian Creek P. B. Church

2017 Church Officers and Leaders
Rev. Timothy M. Rainey, Pastor

Associate Ministers

  • James Epps
  • Marcus Beasley
  • Stanley McCrary
  • Richard Whetstone

Deacons

  • George King, Chairperson
  • Riley Henderson, Co-chairperson
  • Eligah Bailey
  • Walter Booker
  • Jimmy Bone
  • Johnnie Fluellen
  • Harold Moore
  • Benard Simelton
  • J C Wilson

Trustees

  • Greg Robinson and Lawrence Abrams, Chairpersons
  • Anthony Burroughs
  • Charian Drake
  • Alvin Gracie
  • Damian Figures
  • Willie B. Moore
  • Greg Parker
  • Keith Parker
  • Douglas Robinson
  • Albert Rocker
  • Lenton Vining
  • Brian Vaughn
  • Tammy Walker
  • Jaray Wilson
  • Teresa Wilson
  • Keith Wright

Deaconesses

  • Martha King, Chairperson
  • Elaine Simelton, Co-chairperson
  • Hattie Burruss
  • Darala Hartwell
  • Catherine Lightford
  • Delois Moore
  • Rebecca Moore
  • Gloria Rainey
  • Ollie Sallings
  • Claudette Tibbs
  • Eunice Tibbs
  • Cynthia Hughes – Board 3
  • Drusilla Nance — Board 4

Church Clerk

  • Diane King, Clerk
  • Pat Stokes, Assistant
  • Tammy Wright, Assistant

 

Ushers

  • Lawrence Abrams, Chairperson
  • Tometta Burroughs, Co-Chairperson

Wednesday Night Youth

  • Jackie Abrams, Chairperson
  • Alvin Gracie, Co-chairperson
  • Monica Gracie, Co-chairperson
  • Cheryl Hickman, Co-chairperson

 

Group Leaders

  • John Moore – Board 1
  • Teresa Wilson – Board 2
  • Maliah McCurdy, Chaplain
  • Me’Kala Burks, Assistant Chaplain

Teachers/Coordinators

  • Lawrence Abrams
  • Aldonia Anderson
  • Terrie Armstrong
  • Timothy Armstrong
  • Jermisha J. Barnes
  • Shondra Clark
  • Tiffany Hardin
  • Jannifer Henderson
  • Riley Henderson
  • Frankie Jones
  • George King
  • Arlene McDonald
  • Keith Parker
  • Tiria Rainey
  • Brian Randall
  • Elaine Simelton
  • Elena Tate
  • David Thomas
  • Quintessa Thomas
  • Linda Jones

CD Ministry

  • John Moore
  • Tiria Rainey

Van Ministry

  • Douglas Robinson, Chairperson
  • Keith Parker, Co-chairperson
  • Walter Booker
  • Corickney Barnes
  • Greg Parker

Children Worship Coordinator

  • Deleash Williams, Chairperson
  • Arlene McDonald, Co-chairperson
  • Jackie Abrams
  • Veronica Brooks
  • Towanda Carter
  • Diana Massey
  • Shirley Moore
  • Venessa Sallings
  • Tammy Walker

Youth Congress

  • David and Quintessa Thomas, Chairpersons

Youth Officers

  • Brianna Crawford, President
  • Adam Thomas, Vice President
  • Alycia McCurdy, Secretary
  • Mercedes Stacy, Assistant Secretary
  • Isaac Thomas, Treasurer

Music Committee

  • Chauncey McGlathery, Minister of Music
  • Carla Parker, Inspirational Choir Director
  • Cecil Redditt, Praise Team Director
  • Damian Figures, Musician
  • Corey Brown, Musician
  • Torri Parker, Children and Youth Director, Young Adult Choir Director
  • Charles Brandon, Musician
  • Youth
  • All Choir Presidents and Vice Presidents

Choir Officers

  • All Presidents and Vice Presidents
  • Ollie Sallings – Women’s Choir
  • Tammy Walker – Inspirational Choir
  • Timothy Armstrong Choir
  • Dean Readus, Combined Choir
  • Jasmine Gracie – Youth Choir
  • Kyle Smith, Young Adult Choir

 

Brotherhood Ministry

  • Harold Moore, Chairperson
  • Lenton Vining, Co-chairperson

Finance Committee

  • Teresa Wilson, Chairperson
  • Tammy Walker, Co-chairperson
  • Jannifer Henderson
  • Laverta McGlathery
  • Carla Parker
  • Keith Parker

Benevolent Committee

  • George King, Chairperson
  • Riley Henderson, Co-chairperson
  • All Deacons/Emeritus
  • Mamie Brown
  • Murline Fields
  • Alvin Gracie
  • Monica Gracie
  • Glenda Green
  • Martin Green
  • Laura Hargett
  • Riley Henderson
  • Tena Hov
  • Regina Ivey
  • Michael Jackson
  • Linda Jackson
  • Anthony Jones
  • Michael Miller
  • Roderick Randolph
  • Vanasa Rice
  • Demetra Robinson
  • Bessie Smith
  • Elena Tate
  • Sophia Taylor
  • Claudette Tibbs
  • Lenton Vining
  • Loyett Vining
  • Ron Williams
  • Cle Wilson
  • Tammie Wright

Beginners & Toddlers Ministry Coordinators

  • Lanisha Leslie, Chairperson
  • Terrie Armstrong, Co-chairperson

Kitchen Ministry

(Kitchen co-chair team)

  • Robin Miller, Co-chairperson
  • Carolyn Vaughn, Co-chairperson
  • Brian Vaughn, Co-chairperson
  • Tallie Bishop, Co-chairperson
  • Pat Stokes, Co-chairperson
  • Walter Booker
  • Carlene Brooks
  • Eunice Scott
  • Cle Wilson
  • Claudette Tibbs
  • Eunice Tibbs

Cemetery Coordinator

  • George King, Chairperson
  • Drucilla Nance

Prison Ministry Coordinator

  • Marcus Beasley, Chairperson
  • Richard Whetstone, Co-chairperson

New Members Committee

  • Gloria Rainey, Chairperson
  • Anna Johnson, Co-chairperson

Evangelism/Social Outreach Coordinator

  • Eunice Scott, Chairperson
  • George King, Co-chairperson
  • Eugene Thurman

Scholarship Coordinator

  • Tammy Walker

After School/Summer Enrichment Program

  • Gloria Rainey, Chairperson
  • Linda Jackson, Activity Committee
  • Keith Parker, Van Driver Committee
  • Vertricia Jefferson, Kitchen Committee
  • Katrina Risher, School Supply Committee
  • Pat Stokes, Kitchen Purchasing Committee

Staff

  • Sarah Drake, Director
  • Diane King, Assistant Director
  • Linda Jackson
  • Greg Parker
  • Keith Parker
  • Venessa Sallings

Senior Aide

  • Laura Hargett, Chairperson
  • Louiza Crutcher, Co-Chairperson

Audio Ministry

  • Rodney Calloway, Chairperson
  • Anthony James, Co-Chair
  • Greg Robinson, Co-Chair
  • Damian Figures
  • Jarius Palmer
  • Keith Parker
  • Dean Readus
  • Kyle Smith
  • J. Abrams

Marriage Ministry

  • TBA

Wedding Coordinator

  • Gladys Langford, Chairperson
  • Tammie Figures, Co-chairperson
  • Laverta McGlathery
  • Tangela Beasley
  • Trustee Ministry

Physical Fitness Ministry

  • TBA

Matrons

  • Tiffany Campbell, Chairperson
  • Kecia Hendrix, Co-Chairperson

 

Military Ministry

  • Renee Kelly, Commander
  • Cynthia Hughes, Executive Officer
  • Loyett Vining, Treasurer
  • Rick McGill, Chaplain

 

Building Committee

  • Lawrence Abrams and Greg Robinson, Chairpersons
  • George King, Co-chairperson

Kitchen Ministry/Bereavement Committee}

  • Bessie Smith, Coordinator
  • Mamie Brown, Assistant Coordinator
  • Jackie Abrams
  • Mary Bardo
  • Walter Booker
  • Carlene Brooks
  • Geraldine Clay
  • Louiza Crutcher
  • Thelma Ervin
  • Laura Hargett
  • Lucille Moore
  • Ollie Sallings

Church Photographers

  • Julia Owens, Chairperson

Scouting Program

  • Benard Simelton, Scoutmaster
  • J C Wilson, Scoutmaster
  • Latoya Burns, Cub Master
  • Rosetta Gardner, Committee Chairperson
  • Eligah Bailey, Charter Organization Representative
  • Demetrice Locke, Treasurer

 

Cub Scout Den Leader

  • Rosie Smith
  • Michael Johnson

Tiger Den Leader

  • Temysha Watkins

Scout Members

  • Tiffany Hardin, Jermisha Barnes

Vision Committee

  • Jermisha Barnes, Chairperson
  • Renee Kelly, Co-chair
  • Carolyn Perry
  • Pat Shaw
  • Albert Rocker

Singles Ministry

  • Beatrice Baker, President
  • Pamela Edmonson
  • Cameale Hargett

 

Christian Education Director

  • Betty Smith

Sunday School

  • Delois Moore, Superintendent
  • Sheri Rocker, Assistant Superintendent
  • Walter Booker, Assistant Superintendent

Praise Dance & Mime Ministry

  • Marcus Beasley, Co-Chairperson
  • Tangela Beasley, Co-Chairperson

Video Ministry

  • Alston Walker, Director
  • Cameale Hargett, Assist Director
  • Tena Hov, Production Director
  • Tron Hov, Audio Director
  • Gary Saunders
  • J. Thurman Jr.
  • J. Vinings Jr.
  • Jared Massey
  • Montoya King
  • Damian Figures, Advisor

Health Care Ministry

  • Martin Green, Chair
  • Jacqueline Horton
  • Melody Weaver
  • Gwendolyn Mann

Newsletter Ministry

  • Jannifer Henderson, Chair
  • Daphne Thurman
  • Ivori Redditt
  • Cameale Hargett

Drama Ministry

  • Ellis Bishop, Co-Chairperson
  • Tallie Bishop, Co-Chairperson

Bereavement Ministry

  • Sheri Rocker, Chaiperson
  • Jackie Abrams, Co-Ch